Kadar slišimo ime botoks, najprej pomislimo na glajenje gub in sprostitev mišic. Najbolj g poznamo kot kozmetično sredstvo, malo pa omenjamo, da se uporablja tudi v medicinske namene. Uporablja se pogosto pri močnih glavobolih z migreno, kjer se dajejo injekcije na posebnih mestih na glavi in na vratu v različne mišice.
Deluje tako, da paralizira mišice in zmanjša sproščanje snovi, ki povzročajo bolečino. Gre za novejšo metodo zdravljenja migrene pri nas. Nima stranskih učinkov. Zaenkrat so znane študije iz Amerike, ki trdijo, da botoks ne prehaja v kri zaradi česar bolniki niso zaspani in nimajo vrtoglavic in drugih stranskih učinkov, kot je znano za analgetike. Tudi za zmanjševanje potenja se uporablja botoks, s tem, da blokira živčne dražljaje, ki vzpodbujajo žleze znojnice. Pri škripanju z zobmi se botoks vbrizga v žvečilne mišice, te se sprostijo in in zmanjšajo škodo zobem. S sprostitvijo mišic mehurja se lajša sindrom hiperaktivnega mehurja, prav tako se uporablja za zdravljenje pri možganski kapi ali cerebralni paralizi. Zdravljenje z botoksom je varno, se pa lahko pojavijo tudi kakšni stranski učinki, ki pa niso tvegani za kakšne zaplete. Po navadi se pozna na mestu injiciranja blaga oteklina ali rdečina, celo rahla modrica, kar se zmanjša v nekaj dneh. Mogoče tudi blaga bolečina na samem mesti injiciranja, kar tudi hitro mine v nekaj urah.
Pojavijo se lahko glavoboli, če se aplicira na območji glave največkrat v kozmetične namene. Če pa že pride do redkih nevarnih stranskih učinkov se pa lahko povesijo veke ali obrvi, kar mine nekaj tednih, če se ga aplicira prevelika količina na obrazu lahko povzroči zamrznjen izraz obraza. Kot na vsako zdravilo pa so lahko tudi zukaj prisotne alergije in težave z dihanjem, če še uporablja v bližini dihalnih poti.
Večina stranskih učinkov je blagih in kmalu izzvenijo, pomembno pa je, da ga aplicira zelo izkušena in strokovna oseba.